קריאטין

קריאטין

קריאטין הוא קֶסֶם – האם זה באמת נכון מה ששומעים על קריאטין?

באו נגדיר מה זה קריאטין:

קְרֵאָטִין, או מתיל גואנידינו חומצה אצטית, היא תרכובת שנוצרת באופן טבעי בחולייתנים ועוזרת לספק אנרגיה לשרירים ותאי עצב. קראטין זוהתה לראשונה בשנת 1832 בשרירי שלד.

למה אני צריך את זה? תגיד לי איך קריאטין עוזר לי כמתאמן?

יפה, שאלה יפה, קריאטין הוא אחד מן תוספי התזונה הכי יעילים ואפקטיבים בבנית שריר, לקריאטין יש כמות גדולה של מחקרים עולמים שמוכיחים שבאמת זה עובד! – זה לא חרטא 🙂

למעשה  פרסם בשנת 2017 נייר עמדה שבו הוא קובע כי קריאטין מונוהידראט הוא תוסף התזונה היעיל ביותר עבור ספורטאים להעלאת מסת שריר ואינטנסיביות האימונים. לקריאת המאמר לחץ כאן

כן כן, אני מסביר לך איך קסם זה עוזר לך,

הקריאטין מועבר באמצעות מערכת הדם אל השרירים, שם הוא נאגר. הוא משמש באופן עקיף לדחיית עייפות השריר.

כלומר, בכל פעילות אנאירובית, כמו למשל באימון משקולות, נוצרת באופן טבעי עלייה בחומציות התא, דבר שמשפיע על תהליך יצירת האנרגיה.

לקריאטין יש תכונה שהוא מווסת את החומציות ולכן הוא דוחה את עייפות השריר. 

אחד המחקרים המפורסמים שהשפיע על העמדה לגבי קריאטין נערך בקרב 26 מתאמני משקולות. במהלך המחקר, חלקם נטלו קראטין במשך 28 יום, כשחלקם השני נטל תוסף פלצבו (דמה) למשך תקופת זמן זהה.

לאחר 28 יום נמצא כי נוטלי תוסף הקריאטין שיפרו את יכולת הנפת המשקולות שלהם בממוצע משותף של 8.2 ק”ג. סך זה היה גבוה ב-9.2 ק”ג יותר מהישגיה של קבוצת הפלצבו.

למי מומלץ להשתמש בקריאטין:

הקריאטין שווה לשימוש כאשר יש מוטבציה לבניית שריר והגברת קושי האמון, כלומר, כל מי שמתאמן כח התנגדות והוא מתאמן כבר 6 חודשים לפחות יכול להשתמש בקריאטין. אבל יש לוודא שהוא בריא, כלומר זה תקף רק למי שאין לו מחלות רקע.

כמה קריאטין מומלץ לצרוך ביום?

על פי המחקרים שנעשו, 5 גרם של קריאטין אחרי אימון זה הכי טוב ובטוח, אפשר להשתמש ב 10גרם למשך 5 ימים בלבד ואחרי כך לרדת ל 5, אך לא מומלץ.

חשוב לדעת שקריאטין לא עובד מיום ליום, אלה הוא מתחיל לעבוד אחרי זמן ארוך של שימוש ( מינימום 14 ימים של שימוש)

קריאטין

מתי מומלץ לצרוך את הקריאטין?

עדיף אחרי אימון. אם תבחרו לעשות זאת לפני האימון, יהיה עליכם להקפיד על שתייה מרובה של מים, מפני שהקריאטין סופג לחות מהאוויר ועשוי לספוח עמו מים מהשרירים או מהרקמות אל תוך זרם הדם.


שוחח איתנו בוואטסאפ